Sokakban, sokadszorra felmerülő kérdés: az online világ kiirtotta az emberekből az empátiát?
Ha angolul beírjuk a keresőbe az empathy és az internet szavakat, csupa ilyen találatot kapunk: “A technológia kevésbé empatikussá tesz minket? (Psychology Today) “A technológia elpusztította az empátiát?” (livescience.com) Vagy ahogy a Medium fogalmaz az internet némiképp hazavágta a civilizált módon való együttélésre való képességünket és az empátiára való hajlandóságunkat (online).
Nem mindegy, milyen társadalmi változások következnek be az új technológiák fejlődése révén, hiszen nem csak tanúi de megélői (és néha elszenvedői) is vagyunk a 4. ipari forradalomnak magunkon érezve annak minden pozitív és negatív hatását.
A CNN már 2011-ben feltette a kérdést: az internet kinyírja az empátiát? 2010-ben egy sokkoló kutatási eredmény látott napvilágot, a Psychology Today számolt be a Michigami Egyetem vizsgálatáról, amelyben 14 ezer főiskolai hallgató empátiáját mérték meg, és 40 százalékos csökkenést tapasztaltak az azt megelőző évekhez képest.
Általánosnak mondható az egyetértés: az empátia az interneten halott.
Szerény véleményem szerint valahol a PC környékén lehet eltemetve. Egy 2016-ban megjelent publicisztikában Michale Brodeur ugyan arról ír, hogy nem pusztult ki az empátia belőlünk, csupán adaptálódott online kapcsolatainkhoz.
Némi kétkedésre ad okot egy 1390 felnőtt körében elvégzett vizsgálat, ahol a válaszadók interakcióit elemezve úgy találták, bár nem feltétlenül tűnik el az empátia az online eltöltött idővel, de a videójátékokban előforduló társas érintkezések hatására mindenesetre csökken.
A jó hír az, hogy az empátia olyan képesség, ami fejleszthető, a következő gyakorlatoktól lehetünk empatikusabbak:
- Hallgssunk aktívan. Fejezzük ki aktív érdeklődésünket, ha a másik beszél, éreztessük, hogy figyelünk, hogy meghalljuk, amit mond.
- Keressünk közös pontokat. Ha valakit nagyon nehezen értünk meg, ha nagyon különbözőnek érezzük magunktól, érdemes összeszedni, listát készíteni arról, mégis mi a közös bennünk. Ez segíteni fogja a megértést.
- Gyakoroljuk a tudatos jelenlétet. A tudatos jelenlét megélése segít abban, hogy meglássuk és befogadjuk mások érzéseit, ahogy segít abban is, hogy úgy tudjunk a nézőpontjukba helyezkedni, hogy közben a negatív érzéseiket nem terhelik meg annyira a lelkünket. A tudatos jelenlét gyakorlása ugyanis hozzájárul ahhoz, hogy elfogadjuk: a negatív érzésekkel együtt is lehet boldogan élni.
- Használjuk a fantáziánkat. Egyszerűen képzeljük el, hogy milyen érzés lehet a másik bőrében lenni, hogyan éreznénk magunkat az ő helyében. Ez nemcsak az empátiát segíti elő, de azt is megelőzi, hogy kritizáljuk, hibáztassuk, lekezeljük a másikat.
- Olvassunk sokat. A regények hozzásegítenek ahhoz, hogy beleéljük magunkat mások helyzetébe, hogy jobban megértsük szándékaikat, érzéseiket.
- Társasozzunk, kártyázzunk. Minél többet játszunk olyan játékokat, melyekben kritikus, hogy képesek legyünk a másik fejével gondolkodni, annál inkább fejlődik az empátiás készségünk a mindennapokban is.
- Zenéljünk másokkal. A közös zenélés szintén olyan együttműködést kíván meg, melyben fontos, hogy folyamatosan figyeljük egymásra és észleljük azt, mi zajlik a másik fejében.
Az empátiát megéri gyakorolni
Azon túl, hogy empátia nélkül képtelenek lennénk az együttélésre, a kutatásokból kiderült, hogy az empátia az életünk számos területére jó hatással van. Például csökkenti az előítéletet, boldogabbá teszi a házasságot, erősíti a felek közötti intimitást, növeli a segítőkészséget.
A Medium.com és a divany.hu cikkei nyomán
Címlapkép: huffingtonpost.com